• Shporta e Blerjeve është bosh!

Mjeku është vetem ndërmjetësues të cilin Allahu e ka derguar që ti shërojë njërzit, kurse mjeku i vërtetë dhe shëruesi është vetëm Zoti i botërave.


Në këtë libër kam renditur pjesë të librave të mi të mëparshëm, duke shtuar edhe disa tema dhe përmbajtje të reja. Në këtë mënyrë ky libër në pika te shkurtra i përmbledhë të gjitha ato libra. Kush ka nevojë për më tepër detaje, do të duhet të drejtohet në njërin prej atyre librave.


Dëshira ime është që ta përhap diturinë në mesin e njerëzve. Ata lakrnojne për çdo gje qe ka lidhje rne ushqimin dhe shëndetin, por për fat të keq, librat që i kemi ne dispozicion ofrojnë informacione të pakta nga aspekti mjekesor dhe shkencor.


Autori është Konsultant për sëmundjet koronare dhe kryetarë i përkujdesjes intensive në spitalin e mbretit Fehd për forcat e armatosura në Xhide, anëtar i Akademisë Mbretërore për mjekësinë interne në Britani dhe antarë i Akademisë Mbretërore për mjekësinë interne në Irland.


Permbajtja e librit:


Ushqimi ne kete shekull – Pro dhe kunder

Sheqeri

Kripa

A ka rrezik nga konsumimi i pamjaftueshe i krips?

Yndyrerat e kafsheve…

Helmet shoqerore

Disa kokrra hurma ne mengjes

Filloje diten me nje luge mjalte

Faktet rreth qimnonit te zi ( Habetu seuda – Nigella sativa)…

Dobit e cajti dhe kafes

Konsumimi i tepert i kafes dhe cajit

Vaji i peshkut dhe tensioni i laret i gjakut

Kafeja dhe shtatzenia…

Nese konsumon molle nuk te duhet mjeku

Karrota – dy here ne dite…

Mos ha derisa nuk uritesh, e kur te hashe, mos u ngop

Keshilla per te ushqyerit…

Keshilla per njerezit e trashe

A e di nivelin e kolesterines ne gjakun tend?…

Mirruni me ndonje lloj aktiviteti fizik

Asnjehere mos pi duhan!…

Pasojat e mungeses se hekurit ne gjak

Sherimi i pagjakesise (anemise)…

Uji i Zemzemit – ushqim per te uriturit dhe ilac per te semuret

Analizat kimike te ujit Zemzemit

Uji i Zemzemit eshte i pasur me minerale

Uji i Zemzemit eshte uje natyral i gazuar…

Uji Zemzem sherben per ate qe pihet…

Cohu here ne megjes dhe bjer heret te fleshe

Sherimi i pagjumesise mes mjekesise dhe religjionit

Perhapja e pagjumesis ne Amerike dhe Evrope

Ç’eshte shkau i pagjumesise?…

Shembulli i Pejgamberit, salallahu alejhi ve selem, ne sherimin e krizave, brengave dhe depresionit …

Keshilla per ata qe vuajn nga tensioni i larte i gjakut…

Keshilla per te semuret nga kapslleku …

Qumshi i nenes apo qumshti i shishes…

Synetimi shteti i kursen me miliona dollare…

Ruaje shendetin e prinderve te tu ne pleqeri…

Ndryshimet e gjendjes se zemres pas renies se diellit ne koke…

Tridhjet keshilla si ta besh gruan tende te lumtur

Tridhjet keshilla si ta besh burrin tende te lumtur

NJE MINTE PER QORTIM… OSE LAVDERIM …

FEMIJA IM NUK ME NDEGJON …CFARE TE BEJ?…

EDUKIMI FEMIJEVE – ART DHE DITURI

Duaje femijen tende por … me mencuri

IMANI – BURIM I LUMTURISE …

KESHILLA TE SHKURTA

Buzeqeshi vellait tend dhe bashkeshortes!

Bisedo me bashkeshorten tende dhe femijet!

Jep sadaka

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Write a review

Note: HTML is not translated!
    Bad           Good